Akey Çatal Zeytin

Ağzının tadını bilenlere..

Akey Çatal Zeytin

Akey Zeytin Zeytinyağı Gıda Sabun San. İç ve Dış Tic. Ltd. Şirketi Mehmet Öney ve Eşi Hülya Hanım tarafından 2011 yılında kurulmuştur. Anne ve babası Girit doğumlu olan Öney’in ailesinden kalma tarihi binanın alt katında faaliyet gösterdiği butik tarzda bir işletmedir. Atatürk’ ün Cumhuriyet kuruluşunun ardından mübadele döneminde Girit’teki Türkleri ülkeye davet etmesiyle Çanakkale’nin Ayvacık İlçesi’ne bağlı Küçükçetmi Köyü ardından Küçükkuyu Beldesi’ne yerleşen ailenin hatıraları bu işletmede yaşatılmaktadır. Akey Zeytincilik’in faaliyet gösterdiği bina 1950’li yıllarda inşa edilmiş. Küçükkuyu’nun en güzel ve orjinalliği özenle korunan nadir evlerinden biridir.

Zeytin ve zeytinyağı ile geçimini sağlayan ailenin 5 çocuğundan en küçüğü olan Mehmet Öney, ilk ve ortaokulu Küçükkuyu’da, lise ve üniversite eğitimini İstanbul’da Ö.Moran Lisesi ve Marmara Üniversitesi iktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme – Muhasebe bölümünde tamamlayarak iş hayatına başlamış, uzun yıllar özel sektörde çalıştıktan sonra kendi bürosunu kurup serbest çalışmıştır. Emekli olduktan sonra Küçükkuyu’ya dönmeye karar veren Öney, baba mesleği olan zeytin – zeytinyağı işine girmiştir.

Bölgede bolluk, bereket simgesi olan ve tarlada bulunduğunda tarla sahibi tarafından sembolik bir ödülle ödüllendirilen “çatal zeytin” marka olarak seçilmiş başına da Mehmet bey ve eşi Hülya hanımın soyadlarından “AK” ve “EY” ekleri alınarak “AKEY ÇATAL ZEYTİN” markası tescil edilmiştir.

Sıfırdan başlanılan bu yolculukta depo, üretim alanları, dolum tesisi ve teşhir mağazası kurularak, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı İl Müdürlüğünden işletme kayıt belgesi alınmıştır. Sürekli olarak periyodik aralıklarla denetlenen firma, Hülya Hanımın büyük desteği, temizliğe çok önem vererek oluşturduğu mağaza düzeni ile zeytin ve ürünlerine gösterilen özenle, titizlikle Akey Çatal Zeytin, her yıl büyüyen bir çizgide yoluna devam etmektedir. Yoğun ilgi gören Akey Çatal Zeytin ürünleri kargo ile yurdumuzun bütün illerine gönderilmektedir. Akey Çatal Zeytin, üretim, depolama ve satış süreçlerinde doğallığı koruyarak temiz ve katkısız ürünleri sunmak temel ilkeleriyle, ‘saflık için, sağlık için, yaşam için, Akey Çatal Zeytin’ sloganıyla sektöründe emin adımlarla ilerlemektedir.

Ürünlerimiz

 • Zeytin Çeşitleri
 • Zeytinyağı
 • Sabunlar
 • Salça
 • Elma Sirkesi
 • Reçeller
 • Nar Ekşisi
 • Kantaron Yağı
 • Hediyelikler

1 yorum

 1. Teşekkür Ederim

  Küçükkuyunun en güvenilir esnafı Mehmet Bey. Zeytinyağı çok güzeldir. Yıllardır kendisinden alışveriş yaparız. Ilgisine teşekkür ederim.

Yorum bırakabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ege’nin Başladığı Yer Küçükkuyu

Huzurun başkenti Küçükkuyu Ayvacık ilçesine bağlı Çanakkale'de şirin bir beldedir. Her yıl on binlerce insan bu şirin beldeye tatil yapmak ve stres atmak için gelmektedir. Kazdağlarının eteklerinde bu doğa harikası beldeye sırf dünyadaki en zengin ikinci oksijen kaynağı havası olması sebebiyle bile gelinmelidir. Tarihi dokusunu koruyan köyleri, Yunan döneminden kalma yapıları, mavi bayraklı denizi ile Küçükkuyu her geçen gün tatilciler tarafından daha fazla farkedilmekte ve tercih edilmektedir. Küçükkuyu, otelleri, apart daireleri, villaları, bungalow evleri ile ziyaretçilerine bir çok alternatif konaklama olanağı sunmaktadır. Küçükkuyu'da, Küçükkuyu otelleri doğa ile içiçe olabildiği gibi denize sıfır olarak da misafirlerine olanaklar sunmaktadır. Küçükkuyu'da otel fiyatları 100-150 TL bandından başlayıp 400-500 TL bandına kadar çıkabilmektedir. Bu bakımdan herkesin bütçesine göre Küçükkuyu'da otel bulabilmesi mümkündür. Küçükkuyu'ya kalabalık aile olarak gelmek isterseniz apart daireleri tercih edebilir ve konaklama maliyetinizi azaltabilirsiniz. Eğer bireysel ya da eşiniz ve çocuklarınızla gelirseniz Küçükkuyu otellerini tercih edebilirsiniz. Küçükkuyu otelleri yarım pansiyon, tam pansiyon ve her şey dahil konseptlerinde seçenekler sunabilmektedir. Küçükkuyu Otellerini buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz. Ayrıca Küçükkuyu'ya yakın konumdaki Yeşilyurt Otelleri ve Adatepe Otelleri'ni de inceleyebilir, dilerseniz köy havası eşliğide unutulmaz bir tatil yaşayabilirsiniz. Küçükkuyu'da ayrıca güzel bir köy kahvaltısı yapmayı ve restaurantlarında lezzetli ege yemeklerini tatmayı unutmayın.
Küçukkuyu 17980 Küçükkuyu
Yol Tarifi